تیرچه فلزی یا تیرچه کرمیت چیست؟

تیرچه فلز یا تیرچه کرمیت نوعی تیرچه پیش ساخته از جنس فلز می باشد که مانند تیرچه سفالی فندوله ای و بتنی می باشد با این تفاوت که در بال تحتانی یا پاشنه تیرچه فلزی به جای استفاده از ۲ عدد میلگرد و بتن از ورق فولادی ۳ یا ۴ میل و در بال فوقانی تیرچه فلزی به جای ۱ عدد میلگرد از نبشی استفاده شده است . تیرچه فلزی نسبت به تیرچه های پیش ساخته دیگر مانند تیرچه های سفالی و پیش تنیده دارای مزایایی به شرح زیر است :

عدم نیاز به جک و شمع بندی در زیر سقف

این تیرچه به دلیل خیز منفی که در زمان تولید تیرچه به آن می دهند این تیرچه ها به صورت خود ایستا بوده و نیازی به شمع بندی در زیر سقف تیرچه فلز نمی باشد . در سقف های تیرچه بلوک سنتی در زمان بتن ریزی سقفها نیروی زیادی که بر روی سقف در حال بتن ریزی وارد می شود بوسیله شمع ها به سقف پایین منتقل شده و باعث تنش در بتن سقف پایین می شود . در مواردی هم دیده شده است که در هنگام بتن ریزی سقفی ، سقف طبقه پایین که هنوز بتن آن خشک نشده و جک آن نیز زود برداشته شده است فرو ریخته است .

امکان بتن ریزی چند سقف ساختمان

تیرچه فلز یا تیرچه کرمیت به دلیل خود ایستا بودن تیرچه های فلزی و عدم نیاز به شمع بندی می توان چند سقف را در یک مرحله بتن ریزی نمود . بتن ریزی چند سقف با هم موجب حذف هزینه های کسر بتن ، ترانسفر تراک های حمل بتن و اجرت پیمانکاران اجرای سقف و پمپ بتن می گردد .

سرعت بالای اجرای سقف ها

تیرچه فلز یا تیرچه کرمیت به علت سبکی تیرچه های فلزی و امکان تیرریزی تمام طبقات در یک نوبت در صورت استفاده از بلوک یونولیت سقفی ( پلاستوفوم یا پلی استایرن ) به جای بلوک سیمانی یا سفالی سرعت اجرای کار افزایش می یابد.

سهولت اجرای داکت ها ( بازشوها )

در تیرچه فلز یا تیرچه کرمیت فاصله آکس به آکس حدود ۷۰ سانتیمتری تیرچه های فلزی موجب سهولت اجرای داکتها جهت عبور لوله های تاسیساتی و کانال ها ، نصب توالت ایرانی و عدم نیاز به قطع تیرچه می باشد .

کاهش مصرف بتن

به دلیل فاصله بیشتر تیرچه فلز که حدود ۷۰ سانتیمتر می باشد ، مصرف بتن نیز در حدود ۲۵ الی ۳۰ درصد کاهش می یابد . در شرایط عادی با فرض صحیح بودن متراژ بتن برای سقف تیرچه فلزی با ارتفاع ۲۵ سانتی متر هر متر مکعب بتون حدود ۱۰ متر مربع سقف را پوشش می دهد و برای تیرچه فلزی با ارتفاع ۲۰ سانت نیز هر متر مکعب بتن ۱۲ الی ۱۳ متر از سقف را پوشش می دهد .

جداول تیرچه فلزی یا تیرچه کرمیت

محاسبات تیرچه فلز یا تیرچه کرمیت کاری سخت و زمان برمی باشد که در محاسبات آن می توان از نرم افزار KDS استفاده نموده و یا از جداول موجود که برای فلزی آمده است استفاده کرد که در این جداول باید از AS مقاطع استفاده نمود بدین صورت که میزان فولاد مصرفی در قسمت بالایی تیرچه و پایین تیرچه ها با توجه به میزان بار دارد از جدول مربوطه استخراج گردیده و با توجه به مقاطع موجود در بازار ایران، صرف اقتصادی خریدار، جوشپذیری مقاطع، اجرایی بودن آن ها به تولید این تیرچه ها اقدام نمود.

با توجه به استانداردهای ملی ایران سال 95 بهترین جدول کتاب جداول تیرچه های فولادی با حال باز (فلزی) می باشد که برای هر بارگذاری و با توجه به نحوه بتن ریزی سقف ها و طول تیرچه ها (هر 10 سانتی متر) محاسبه شده است و سطح مقطع مورد نیاز را می دهد.

بدین گونه که برای بتن ریزی؛ بتن با دست، بتن با پمپ، با پلی استایرن، بلوک سیمانی، بصورت جداگانه طراحی ها انجام گردیده و موجود در خود دارد. و برای بارهای مختلف و با توجه به ارتفاع تیرچه ها مقدار فولاد مصرفی بصورت سانتی متر مربع را به کاربر ارئه می نماید.

تیرچه فلز یا تیرچه کرمیت از سه جزء اصلی تشکیل شده است که به شرح زیر می باشد:

بال تحتانی:

اولین جزء از احزای سازنده تیرچه فلزی یا تیرچه کرمیت بال تحتانی است . از ورق برش خورده ساخته می شود .این قسمت به عنوان عضو کششی خرپا عمل می کند. بارهای اعمالی در سه مرحله بارگذاری سازه را تحمل می نماید. در مرحله اول بارگذاری تیرچه فلزی، بال تحتانی به عنوان عضو کششی باید توان تحمل نیروی کششی حاصل از لنگر خمشی ناشی از وزن خود تیرچه در زمان حمل و نقل را داشته باشد. بال تحتانی تیرچه فلزی در مرحله ی دوم بارگذاری تیرچه بایستی قادر به تحمل نیروی کششی که از وزن مرده سقف در فاصله محور تا محور تیرچه های فلزی است را تحمل کند . در مرحله ی سوم که مرحله بهره برداری از تیرچه فلزی است، بال تحتانی بایستی به عنوان عضو کششی تحت لنگر ناشی از بارهای وارده عمل می کند.

اعضای قطری:

دومین جزء از اجزای سازنده تیرچه کرومیت اعضای قطری است. معمولاً از میلگرد برای آن استفاده می شود. به عنوان عضو مورب خرپا عمل می کند و به کمک اعضای کششی و فشاری ایستایی لازم را برای تحمل بارهای وارده بر تیرچه فلزی در سه مرحله بارگذاری تأمین می نمایند. در مرحله ی اول بارگذاری، عضو قطری تیرچه فلزی به همراه اعضای کششی زیرین و اعضای بالایی، ایستایی لازم را جهت تحمل وزن خود تیرچه فلزی در هنگام حمل و نقل تأمین می نماید. در مرحله ی دوم بارگذاری تیرچه کرومیت فلزی نیز، این عضو ایستایی لازم را جهت تحمل بار مرده ی سقف بین تکیه گاه های موقت تأمین می نماید. در مرحله ی سوم بارگذاری تیرچه های فلزی، عضو قطری قسمتی از نیروی برشی وارده را تحمل می کند.

بال فوقانی:

بال فوقانی تیرچه، از نبشی، تسمه یا ناودانی ساخته می شود .این جزء در داخل بتن پوششی قرار می گیرد. این عضو در مراحل اول و دوم بارگذاری تیرچه فلزی، وزن تیرچه را به هنگام حمل و نقل و همچنین وزن مرده ی سقف را در هنگام بتن ریزی و قبل از حصول مقاومت بتن پوششی تحمل می نماید. در مرحله سوم بارگذاری تیرچه، به همراه سایر اعضای تیرچه، بار ناشی از بارهای مرده و زنده را در هنگام استفاده از سازه تحمل می کند.

نمونه هایی از تیرچه هی ساخته شده در صنایج فلزی قاسمی

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن Call Now Button